Slogan

  • TOP09 Prostějov na Facebooku
  • RSS kanál TOP09 Prostějov

31. 3. 2015

Tento jednoduchý nadpis nemá upozorňovat na blížící se konec března, ale na zajímavou kulišárnu, kterou předvádí městská rada.

Trocha historie nikoho nezabije. Prostějov je město již nějaký čas, cca 625 let. Za tu dobu se ve městě stavělo a město se rozvíjelo. Také se bouralo, aby se město mohlo rozvíjet. Staré a nefunkční stavby musí ustoupit novým záměrům a myšlenkám. Proti tomu se nedá protestovat. Pokud to nové je lepší než staré, má to tak být.A tu se dostávám k datu v nadpisu. Městská rada jej stanovila jako datum, které mají k dispozici všichni tvořiví lidé, aby podali návrhy, co si počít s budovou Jezdeckých kasáren.

 

Podívejme se na tento zajímavý počin blíže. Jezdecká kasárna byla armádou darována našemu městu. Od té doby to jde s nimi z kopce. Pustla a chřadla, až se z nich stalo kýžené. Ruina. Alespoň tak jsou kasárna nyní radními (zvláště pak některými bývalými) prezentována. Teď již nebude nikoho bolet, že se zboří. A tak v závěru minulého volebního období vznikly čtyři studie, které měly prostor po tomto objektu zaplnit. Mantra byla zvolena: MULTIFUNKČNÍ CENTRUM. No jo, jenže, co v tomto MF bude za F. To se od architektů nikdo nedozví. Není to jejich práce. A najednou jsme se dozvěděli, že kasárna budou zbourána. Vypsala se soutěž na demolice a demolátoři si mnuli ruce. Jedni pro, druzí proti. Tak už to chodí.

Jenže hlavní problém trvá dál. Co tam bude a za kolik? To nikdo z radních neříká. Všichni ale tvrdí, že to bude levnější. Zbourat a postavit prý bude levnější, než zachovat a opravit. Možná ano, možná ne. Neviděl jsem jediné seriózní číslo, které by svědčilo v prospěch toho nebo onoho. A tak Vám pánové a dámy, co sedíte v radě, chci připomenout hodnotu, která je zjevná každému rozumně uvažujícímu tvoru. Tou hodnotou je hodnota samotného domu jako kamínku mozaiky historie našeho města, jako stavby, jako práce, kterou do ní vložili předkové tak dobře, že přežívá i Vaši trestuhodnou nepéči a nedbalost o tuto budovu. Je to hodnota něčeho, co k městu patří. A ta se vyčíslit nedá, protože je příliš velká.  Nezapomeňte, až budete mít ona čísla hmoty a práce obou variant, dát tuto hodnotu na misku hodnoty zachování a rekonstrukce. Podklesnou vám kolena nad tím, jak přesvědčivě bude převažovat váha zachování kasáren nad směšnou vahou jejich zbourání.

Ano, zákon nás zavazuje jednat s péčí řádného hospodáře. K té patří i zachování hodnot. Není tedy o čem mluvit. Na stole je v případě Jezdeckých kasáren varianta jediná. Rekonstrukce! Prohlídka ukázala, že objekt je stavebně v pořádku. To jen vy, kteří jste se o něj měli starat, jste se na něj vykašlali.

Podávám tedy tímto návrh na opravu objektu kasáren a jeho zachování. Než přijde někdo, kdo bude mít rozumný nápad. Demolice mezi ně rozhodně nepatří. Do té doby se my všichni můžeme alespoň těšit pohledem na opravenou budovu, která má charakter a k Prostějovu rozhodně patří. Prostor kolem ať je upraven a zřízen další Prostějovský park, potřebujeme je víc než sůl. Nemusíte všechno jen zastavět. Pokud Vám chybí myšlenka, což ukazuje Vaše ultimátum, nemáte právo Jezdecká kasárna bourat.

Aleš Matyášek, zastupitel TOP09