Slogan

  • TOP09 Prostějov na Facebooku
  • RSS kanál TOP09 Prostějov

Chalánková: Dávky na bydlení lidem zůstanou

Lidé, kteří potřebují pomoc státu, nepřijdou o svoje příspěvky na bydlení. Poslanci se rozhodli, že udělají změnu v daňovém balíčku a oproti původním plánům nesloučí dvě dosud existující dávky na bydlení.

Dohodli jsme se v rámci koalice, že vypustíme část zákona, která mění příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení, říká místopředsedkyně klubu TOP 09 Jitka Chalánková.

Součástí projednávání tzv. daňového vládního balíčku, který dnes schválila sněmovna, byl také pozměňovací návrh, který zaručuje, že se dávky na bydlení nebudou měnit. S takovým změkčením škrtů souhlasil ministr financí Miroslav Kalousek i premiér Petr Nečas. „Jsem velmi ráda, že tyto dávky zůstanou, i když je pro stát nyní šetření nezbytné. Peníze totiž pomáhají především opuštěným seniorům a rodinám s dětmi, kteří je potřebují. Aby se naplnila celková koncepce sociálního bydlení, je velmi důležité připravit návrh zákona o sociálním bydlení, na kterém chci intenzivně pracovat,“ říká poslankyně Jitka Chalánková, která je místopředsedkyní výboru pro sociální politiku.

Dávky na bydlení pobírají od státu jednotlivci nebo rodiny, které nejsou schopné hradit veškeré náklady na své bydlení. Ze státního rozpočtu čerpá asi 180 tisíc lidí pomoc od několika set až po několik tisíc korun měsíčně. 

Jitka Chalánková
poslankyně a místopředsedkyně výboru pro sociální politiku