Slogan

  • TOP09 Prostějov na Facebooku
  • RSS kanál TOP09 Prostějov

Projekt Rekonstrukce státu má zefektivnit a urychlit boj státu s korupcí

Nový projekt s názvem Rekonstrukce státu má za cíl prosadit 9 zákonů výrazně omezujících korupci v České republice. Iniciátory jsou protikorupční organizace, které spojily své síly a vytvořily společný projekt s podporou některých poslanců a senátorů. Organizátoři chtějí i nadále hledat podporovatele z oblasti politiky, ostatních organizací i byznysu. Podpora politiků je ale klíčová, ti totiž o zákonech rozhodují.

„Vznik tohoto projektu jsem velmi přivítala. Podporuji ho především proto, že ukazuje cestu ke zlepšení života v naší politice a v naší zemi. S některými aktéry se osobně znám a jsou pro mě zárukou kvality. Líbí se mi, že přišli s návrhem řešení a politiky do společné práce potřebují. Domnívám se, že společnost zcela logicky dospěla do tohoto bodu, bodu zlomu a obratu k lepšímu. Tak tomu věřím a legislativu v tomto směru považuji za důležitou,“ řekla poslankyně Chalánková. „Podporu jsem zatím vyjádřila podpisem tzv. Prohlášení o podpoře rekonstrukce státu. Podpisem prohlášení se poslanec či senátor zavazuje, že bude pro daný zákon hlasovat,“ doplnila Chalánková.

Prohlášení Jitky Chalánkové >>

 

Projekt není „ušitý horkou jehlou“, pečlivě se připravoval celý rok. Nelze říci, že některé body politici dosud neřešily – většinou jsou ale zákony ve stavu návrhu, příp. ve třetím čtení nebo se projednávají v parlamentních výborech. Cílem projektu je jasně tyto zákony definovat a tlačit organizace i politiky k jejich dokončení ještě do konce tohoto volebního období poslanecké sněmovny.

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR, říká, že oblasti projektu jsou vybrány tak, aby byly přijatelné pro pravici i levici, aby nekomplikovaly férové podnikání a nezatížily státní rozpočet. Podle předsedy občanského sdružení Brnění Matěje Hollana byly body, o něž projekt usiluje, vybrány s ohledem na vládní prohlášení.

S myšlenkou rekonstrukce státu přišel Ekologický právní servis, který projekt koordinuje. Hlavními garanty programu jsou Transparency International, Oživení a Ekologický právní servis. Na projektu se kromě zmíněných podílejí také organizace Naši politici a Nadační fond proti korupci. Projekt byl veřejnosti představen 12. března, podrobnosti jsou na www.rekonstrukcestatu.cz.