Slogan

  • TOP09 Prostějov na Facebooku
  • RSS kanál TOP09 Prostějov

Jitka Chalánková zahájila v Dubanech Mezinárodní hudební festival Haná 2013

18.5. 2013, Dubany

Poslankyně Jitka Chalánková v sobotu odpoledne ve farním kostele Narození Panny Marie v Dubanech odstartovala druhý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Haná, nad kterým převzala osobní záštitu. Během sobotního podvečera zazněly v chrámové lodi skladby z období baroka a klasicismu v podání Epoque Orchestra Prague pod vedením dirigenta Vojtěcha Spurného.

Na úvod se představil Sbor ZŠ Vrbátky pod vedením Barbary Sittkové, potom Jitka Chalánková spolu s uměleckým ředitelem festivalu Tomášem Františem předala diplomy a ceny deseti nejlepším účastníkům dětské soutěže „Namaluj, co slyšíš“. Následně pražské hudební těleso představilo zaplněnému chrámu skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Adama Michny z Otradovic a Johannese Scheffera. Časový prostor mezi jednotlivými skladbami vyplnila recitace duchovní poezie, které se s grácií ujala sama Jitka Chalánková. Na závěr zazněl Koncert F dur pro dva fagoty a orchestr Jana Křtitele Vaňhala. Posluchači odměnili pražské umělce dlouhotrvajícím potleskem a odcházeli z dubanského kostela obohaceni o nevšední zážitek.

 

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Haná navazuje na loňské velmi úspěšné vystoupení hudebníků v obcích hanáckého regionu. „Na myšlenku uspořádat festival klasické hudby na Hané jsem přišel před dvěma roky, kdy jsem s Pardubidckou  komorní filharmonií hrál v Kralicích a byl jsem příjemně zaskočen velkým zájmem posluchačů,“ uvedl zakladatel, umělecký ředitel a dramaturg v jedné osobě Tomáš Františ, který je v současnosti členem České filharmonie. Letos představí hudebníci skladby z období baroka, klasicismu, romantismu  i současné kompozice na šesti místech Hané. Kromě Duban se koncerty uskuteční v Prostějově, na tovačovském zámku i v koncertním sálu ZUŠ Tovačov, v lázních Skalka a koncertním sálu zámku Výšovice.

Vstupenky na všechny koncerty festivalu Haná jsou k dispozici na portálu ticketstream.cz, ale také na obecních úřadech obcí festivalu – Vrbátky, Skalka, Výšovice, zámek Tovačov, v pokladně Městského divadla Prostějov a vždy v místě konání před koncertem. Podrobný program i více informací lze vyhledat na webu http://www.mhf-hana.cz.